Cevap Gönder  

Üye
Üye

turkey.gif
 Ben Tuncay-kısaca Tuni :)
 Pzr 10 Arl, 2006 15:02
Alıntıyla Cevap GönderSayfa SonuBaşa dön

İsmin Tuncay. ama kısaca Tuni diyebilirsiniz.
1986 Bulgaristan doğumluyum.1998 den bu yana İzmirde ikamet etmekteyin. Erciyes üni. Beslenme ve Diyetetik 2.sınıf öğrencisiyim.
Benim İnsülin salınımım az olduğu için. ama yanlış anlaşılmasın diyabet olacak kdar değil. her ne olursa olsun normal seviyede kaldığı için bu yaza kadar hep 50 kg dim. 170 boyundayım.
e tabi artık 1.sınıf bitti bişeyler öğrendim Smile
geçen sene finallerde ders çalışmaktan yemek yiyemedim için 48 kilo oldum du.. aşırı zayıftım. bu yaz ağustos ayında kendimi diyet programına soktum. ve 57 kg oldum. hedefim 62-63 kg olmak. ama malesef vize ve finaller yüzünden bir türlü sağılıklı beslenemiyorum her öğrenci gibi Smile
ve ayrıca kilo almak çok pahalı bir iş olduğu için maddi gücüm de yetmiyor bazen Smile
fakat bu kilomdan memnunum çünkü ben snowboard yapıyorum ve ne kadar hafif olursam o kadar çok kar üzerinde uçabileceğim için bir yandan da kilo almak istemiyorum.
yağ oranım bu yaza kadar %4,2 idi. şimdi ise %8,4 oldu.
su aoanım normalde %59-60 olması gerek iken su oranım %70 lerde. ve o yüzden yağ oranım düşük olmasına rağmen hi üşümüyorum. tam tersine bu kış aylarında bahar elbiseleri ile dolaşıyorum Smile

Aktif Üye
Aktif Üye

turkey.gif
 (Başlık yok)
 Pzr 10 Arl, 2006 20:20

Aramıza hoşgeldin Tuni,
Ben de Bulgaristan doğumluyum 1989'da geldik İzmire, yuvarlanıp gidiyoruz işte..
Senin adına sevindim, kilo vermek yerine almak istediğin için.Bu daha kolay olsa gerek.
İnşallah biz kilo verirken sen de dilediğin kadar alırsın. Smile

kib, şimdilik hoşçakall..

Üye
Üye

turkey.gif
 (Başlık yok)
 Pzr 10 Arl, 2006 20:34

Hoşbulduk..
aa ne güzel ya demek hemşıyuz haa SmileSmileSmile ne güzel..
bana inana bilirsin kilo almak çok daha problemli. çünkü alırken yağ oranını dengelemelisin. sonra pahalı Smile sonra genetik bir olgu. üstte de dediğim gibi kilo almak için insülin salınımı artması gerek. benim ne de yaptımsa artmıyor. o yüzden ne kadar da tıkınsam kilo alamıyorum. ha tabi artık püf noktalarını öğrendim..
kilo vermek te tam tersi. insülin salınımını dengede tutacak yiyecekler yediğin zaman otomatik olarak vücüt yağ depolarını yakıyor. ve zayıflıyorsun. kilo vermek daha kolay ve daha ucuz Very HappyVery HappyVery Happy

Aktif Üye
Aktif Üye

turkey.gif
 (Başlık yok)
 Pzr 10 Arl, 2006 20:44

Tabii ki sen daha iyi bilirsin, o bölümü okuduğun için,
ama ben kilo almaya çalışsam vermeye çalışanların yaptığının tam tersini yapmaya çalışırdım, mesela, daha çok hamurişi daha çok şekerli/tatlı yerdim, geceleri geç vakitte yer yatardım, daha hareketsiz kalmaya çalışırdım ( tabi sen snowboard yaparken bu biraz zor olur Laughing ), yada bir hafta çok sıkı bir rejim yapar sonra yiyeceklere hücum eder kilo alırdım.

Laughing

Ama sen bana bakma, bunları zaten biliyorsundur sen,
takılıyorum sadece.

Üye
Üye

turkey.gif
 (Başlık yok)
 Pts 11 Arl, 2006 04:59

Evet dediklerin doğuru ama eksik bilgiler...
kendimden örnek vereyim. ben hayatımın boyunca devamlı abur cuburla tıkınıyordum ama bir türlü kilo alamıyordum. her akşam fiks değişmez. yatmadan hemenönce tatlı yerim sonra hemen uyurdum. yinede kilo alamadım..
sen diyorsun ki zayıflamak için ne yapılacaksa onun tersini yaparsan kilo alırsın. evet mantıkkendoğuru ama uygulamada yanlış oluyor. benim bu sene 3 senem üni de. ve her öğrenci gib düzensiz saatlerde yemek yiyorum ama yineden kilo alınmıyor...
bu yaz düzenlisaatlerde yemek yedim. ve bazı besinler insülini etkiler. bunların doğuru kombinasyonu ile kilo almayı başardım..
şimdi gelelim zayıflamaya.. Smile
bakın arkadaşlar ben diyorum ki doğuru besinleri doğuru saate doğuru miktarda kombine ederek zayıflarsın..
mantık çok basit arkadaşlar. bazı besinler insülin salınımını arttirir. bazıları da dengede tutmasını sağlar.
besinlerdenziyade açlık insülin salınımın arttırır. fiziksil aktivite arttırır. o yüzden ağır ekzersiz yerine tempolu yürüyüşü öneriyorlar.
bi insan aç kalması sonucunda depolarını kullanır. yani kısaca kilo verir. ama unutmayalım bizimyaşamımızı sürdüle bilmemiz için. hücrelerin yenilenmesi gerek. bunun için yağ protein CHO ya gerk var. enerjiye gerek var.
oruç zamanı kilo alınması da buna bağılıdır.
bütün günaç kalıyorsun. ve 4-6 saat açlıktan sonra insülin salınımı artar. ve düşünüün siz 12 saat aç kaldığınızı düşünün. akşam ne kadar hafif de yemek yeseniz insülin yüksekolduğu için kana geçen CHO direk hücrelere geçer. insülinkandaki şekeri hücrelere geçmesi için vardır.
beyin sadece CHO ile çalışır. insanın CHO deposu kasların ağırlığının %0,5i, karaciğerin ağırlığının %5i kadar CHO depo eder. ve 12-18 saatlik açlık durumunda tükenir.
diyelim 80 kg bir bayanın ortalama karaciğer ağırlığı 2,4 kg dir. ve bu kişi karaciğerine maximum 120 gr CHO depo eder. kas miktarı da 55 kg olduğuna göre 275 gr CHO kaslarıa depo eder.
yani birisi bütün gün yemek yemeyip akşam veya sabah yerse.ve bu kişi aktif birisi değilse. CHO depolarını tüketemediği için alınan her gram fazladan CHO direk oalrak kandan insülin yardımı ile yağ olarak depo edilir. hemde çok basit bir şeklde.
bende diyorum ki. açlık bir işe yaramaz.
o yüzden günde 5 öğün yemek yenmelidir.
sabah kalkar kalkmaz en geç bir saat içinde. ve yatmadan 1 saat önce bir ara öpün yenmesi gerek. ha ben demyorum tıkının diye. sadece bir bardak yağısız süt. ve bir küçük boy mandalina yemelisiniz örneğin.
unutmayalım ki 4-6 saatlik açlık durumunda insülin salınımı artar. ve akşam 7 de yediğinizden sonra taa sabah 7 de kahvaltı yaptığınızı farz edersek tam 12 saatlik açlık durmu olmuş olur. ha diyeceksiniz biz gece uyurken enerji mi harcıyoruz diye. evet haklısınız pek bişey harcamıyorsunuz. ama gece yatmadan önce bir bardak süt ve mandalina gece boyunca çalışacak metobolizmanız için gerekli. çünkü böylece süt ve mandalina insülin salınımını dengeleyecek.
böylece sabah kahvaltınız için insülinizi ayarlamış olacaksınız.

arkadaşlar türkçem biraz bozuk. uslubumbe noktalama imla hataları için özür dilerim....

Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

turkey.gif
 (Başlık yok)
 Pts 11 Arl, 2006 18:49

Tuni, okulda size verilen püf noktalarını ve önemli gördüğün noktaları bizlerle paylaşısan seviniriz.
Yukardaki bilgiler için sağol.
Bölümünden mezun olanlar diyetisyen ünvanı alabiliyor mu bilmiyorum. Ben yine de bir diyetisyen olarak aramıza hoş geldin diyorum.

Üye
Üye

turkey.gif
 (Başlık yok)
 Pts 11 Arl, 2006 21:04

Hoşbulduk..
Evet türkiyede tek bölüm var diyetisyen yetiştiren. o da beslenme ve diyetetik bölümü. erciyes haceettepe ve başkent üniler de var.Okulu bitirirsem diyetisyen olcam inşallah Smile
Püf nokta diyer bir şey yok. diyet bir bütündür. bütüne oyarsan başarılı olursun. bu kadar basit.
foruma daha yeni üye oldum. arkadaşlarımızın yönelttikleri sorulara cevap vermeye çalışacağım..

« Önceki başlıkArkadaşına Haber VerBu konuya bakan kullanıcıları listeleDosya olarak kaydetPrintable versionSonraki başlık »

Bu konuya bakanlar:0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 0 Misafir

Çevrimiçi olanlar: Yok

Forum Seçin:   

Couldn't update banners data

DEBUG MODE

SQL Error : 1264 Out of range value for column 'banner_view' at row 1

UPDATE phpbb_banner SET banner_view=banner_view+1 where banner_id IN ( 1, 2, 3, 4, 5)

Line : 34
File : page_tail.php

Telif Hakkı CC, Diyet Kardeşliği. Bazı Hakları Saklıdır.
Telif Hakkı © 2006, 2020. Diyet Kardeşliği orijinal fikri Elif Sami'ye aittir.