Cevap Gönder  

Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
 
Yaş: 42
Kayıt: 15.04.2006
Mesajlar: 483
Şehir: İstanbul
turkey.gif
 Çocuğum diyetteyken...
 Pzr 21 May, 2006 16:32
Alıntıyla Cevap GönderSayfa SonuBaşa dön

. Çocuğunuza kesinlikle hazır, klişeleşmiş ticari bir diyet uygulamayın. Doktorunuzdan ve onun size önereceği bir beslenme uzmanından yardım alın. Çocuklar ve gençlerde kilo verme çalışmlarında beslenme kısıtlamalarından kaçının. Onların henüz büyüme çağında olduklarını unutmayın. Daha fazla harekete öncelik verin.

. Birlikte yemek yapmaya çalışın. Sanılanın aksine çocuklar yemek pişirmeyi severler. Sizinle birlikte sağlıklı beslenmenin püf noktalarını ve sağlıklı gıdaların nasıl hazırlandığını daha kolay öğrenebilirler.

. Her zaman masaya oturarak ve onunla beraber yemek yemeye çalışın. Yemekte onunla konuşun sohbet edin. Yemek sürecini bir beslenme eğitimi süreci gibi değerlendirin. Ama onu çok üzemeden. " Senin az yemen, kilo vermen gerekiyor." Cümlesini unutun!

. Yemeği hızla yiyip bitirmekten sizde kaçının. Hızlı yemek, sindirime fazla vakit bırakmaz. Doygunluk hissinin geç oluşmasına ve fazla gıda tüketimine neden olur. Çocuğunuza lokmaları iyice ve uzun süre çğnemesini, yavaş yavaş yemesini öğretin.

. Yemek sırasında televizyon izlemek gibi ek aktivitelerle ilgilenmeyin. Çocuğunuzun da bu aktivitelere yönlenmesine izin vermeyin. Yemek zamanı bir ortak beslenme sürecidir.

. Yağ ve şeker içeriği yüksek besinleri evinizde bulundurmayın. Patates, kurabiye, börek, kuruyemiş, çikolata ve şekerlemeler sabotajcı yiyeceklerdir. Evden uzaklaştırın.

. Yemek porsiyonlarınızı küçültün.

. Çocuğunuza tabağındaki yemeği mutlaka bitirmesi için ısrar etmeyin.

. Fast food besinleri azaltın. Haftada bir günle kısıtlayın. Çocuğunuz bu besinleri tercih ettiğinde isteksiz davranın ve bu tavrınızın nedenini açıklayın.

. Besinleri ödül ya da ceza olarak kullanmayın.

. Bütün aile fretlerinin katılabileceği fiziksel aktiviteler ve egzersizler düzenleyin.

. Ev işlerinde size yardımcı olmasını sağlayın. Birlikte evinizi, onun odasını temizleyin.

. Çocuğunuzu bir spor kulübüne kaydettirin. Kulüpteki düzenli spor aktivitelerden birine üye yapın.

. Televizyon ve bilgisayar başında geçirdiği saatleri azaltın. Özellikle bilgisayar oyunları ve DVD izlediği tembel saatleri sınırlayın.

. Okulda da sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmasını sağlayın. Bu konuda okul rehberlik servislerinden yardım alın. Öğretmeniyle ve okul yönetim ile konuşun. Okul-aile birliği toplantılarında okuldaki aktivite ve beslenmeye yönelik önlemleri tartışın.

. Özellikle genç kızlarda yaygın olarak görülen şişmanlık hissi ve ardından gelen yememe takıntısı gibi durumlara dikkat edin.

. Doktorunuz önermeden kesinlikle herhangi bir zayıflama ilacı, bitkisel ürün kullanmasın aizin vermeyin.

. Bazı gençlerde sigara içmeye başlamak, kilo kaybı amacıyla bir araç olarak kullanılmaktadır. Bu gibi durumlarda dikkatli olun ve bir uzmandan yardım isteyin.

. Çocuğunuzda bir kilo problemi varsa her şeyden önce bir uzman hekime danışın. Bu sorunun tıbbi temellerinin olup olmadığını araştırmadan ne diyete ne egzersiz yoğunlaştırıcı önlemlere yönelmeyin. Doktorunuz zaten bunları planlayacaktır.

. Çocuklar atıştırmayı severler. Atıştırmaları yasaklamayın! Onları sık sık ve az yemeye teşvik edin. Atıştırmalarda düşük kalorili ve sağlıklı atıştırmlara yöneltin: kurabiye yerine elma, bisküvi yerine sebze çubukları, tuzlu ve yağlı cipsler yerine doğal kabuklu tohumlar.

. Unutmayın! çocuklarınızın iyi yemek yemeleri, yeterli ve dengeli beslenmeleri, fiziksel olarak aktif olmaları için onlara yardım etmek, onlar için yapabileceğiniz en iyi şeydir.


Üye
Üye
 
Yaş: 25
Kayıt: 16.05.2007
Mesajlar: 24
Şehir: denizli
turkey.gif
 (Başlık yok)
 Pzr 27 May, 2007 00:01
Alıntıyla Cevap GönderSayfa SonuBaşa dön

bence fena fikir deil haa Very Happy


  « Önceki başlıkArkadaşına Haber VerBu konuya bakan kullanıcıları listeleDosya olarak kaydetPrintable versionSonraki başlık »

   

Bu konuya bakanlar:0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 0 Misafir

Çevrimiçi olanlar: Yok

 Forum Seçin:   

Telif Hakkı CC, Diyet Kardeşliği. Bazı Hakları Saklıdır.
Telif Hakkı © 2006, 2020. Diyet Kardeşliği orijinal fikri Elif Sami'ye aittir.