Cevap Gönder  

griÇevrimdışı
Aktif Üye
Aktif Üye

turkey.gif
 Diyet yaşı 12 ye düştü
 Sal 27 Haz, 2006 08:32
Alıntıyla Cevap GönderSayfa SonuBaşa dön

Diyetisyene gitme yaşı 12’ye düştü. Artık ocuklar da yetişkinler kadar diyetisyen denetiminde beslenmeye başladı. Bunun en önemli nedeni ‘abur cubur’ların aşırı tüketilmesi. Diyetisyen Taylan Kümeli küçüklerin nasıl beslenmesi gerektiği konusunda şunları söyledi

“Obezite çok ciddi anlamda artış gösteriyor, Türkiye’de obezitenin artma oranı yüzde 27, bu oranın içinde çocuklar da önemli bir dilim oluşturuyor. Genetik faktörler, annenin hamilelik dönemindeki yanlış beslenme alışkanlıkları, çocuğun televizyon ve bilgisayar karşısında geçirdiği zamanın fazla olması, aşırı yağlı ve kalorili fast food tarzı besinlerin ilgi görmesi, dışarıda yeme alışkanlıklarının giderek artması çocuklardaki şişmanlığın en önemli nedenleri sayılıyor. Diyetisyene gelme yaşı 12, hatta 9’a kadar düşmüş durumda. Diyetisyene giden her 100 hastanın 20’si çocuk. Yakın zamanda çocuk ve adolesan obezite merkezi açılması planlanıyor.”

AİLELERİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR
Çocukları kilolu anne babaların sorunu zayıflama olarak değil, sağlıklı beslenme süreci olarak görmeleri gerek. Aileler çocuklarının kilolarıyla yakından ilgilenmeli, kiloda anormal bir değişiklik olursa mutlaka diyetisyene danışmalılar. Ailelerin “büyüme döneminde çocuğun kilolu olmasında sakınca yok” diye düşünmeleri yanlış.
Aileler önce kendi beslenme alışkanlıklarını gözden geçirmeli. Evlerinde abur cubur bulundurmamalı, yeme kültürü açısından çocuklarına örnek olmalı.
Anne baba olarak sofra adabına uymalı. Olaya çocuğun dış görünüşünüden çok sağlıklı yaşam, zihin ve beden gelişimi açısından bakmalılar.
Çocuğu fast food’dan uzak tutmalı, evde yemek yeme alışkanlığını kazandırmalı ve hepsinden önemlisi masaya gelen yemeklere dikkat etmeliler.

kaynak:ntvmsnbc

Aktif Üye
Aktif Üye

turkey.gif
 (Başlık yok)
 Çar 28 Haz, 2006 12:30

dostum ben nedenlerin arasında en etkili olanın
"çocuğun televizyon ve bilgisayar karşısında geçirdiği zamanın fazla olması" nı görüyorum

ne bileyim ya biz eskiden oyun oynardık beyav
evet tek kanallı zamanları özletir oldu bu tv kanalları
internet kafeler de internetle alakası olmayan oyun salonuna döndü diyeceğim ama onlar hiç İNTERNET kafe olmadı ki zaten Smile

Aktif Üye
Aktif Üye

turkey.gif
 (Başlık yok)
 Çar 28 Haz, 2006 13:20

Diyet yaşının bu kadar düşmesi obezite yaşının da düşmüş olmasıyla bağlantılıdır diye düşünüyorum.
Artık çocuklara en azından benim çocukluğumdaki gibi sokaklarda koşup oynayabilecekleri güvenli alanlar yaratamıyoruz. Kapkaç, terör, çocuk kaçırma gırla, özellikle de büyük şehirlerde..
dolayısıyla çocuklar evde komşular rahatsız olmasın diye hareket bile edemiyorlar, anaokullarında da birkaç yüz metrekare içinde onlarca çocuk bir arada yaşıyorlar.
Ayrıca çevremdeki annelerde eğitim seviyesi ne olursa olsun sağlıklık çocuk şişman çocuk algısının halen devam ettiğini üzülerek görüyorum.

www.jadininyeri.blogspot.com
[email protected]

Yeni Üye
Yeni Üye

turkey.gif
 (Başlık yok)
 Sal 04 Tem, 2006 20:02

haklısınız Exclamation Question

En son killer tarafından Sal 04 Tem, 2006 20:03 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi.

Yeni Üye
Yeni Üye

turkey.gif
 (Başlık yok)
 Sal 04 Tem, 2006 20:02

evet ... diyet yaşı bayağı düştü! Sad

Aktif Üye
Aktif Üye

turkey.gif
 (Başlık yok)
 Sal 08 Şub, 2011 15:26

benim kızım da 13 yaşında ve evet sıkı takip ediyor kilosunu
bunda yetişkinlerin de rolü var diye düşünüyorum şahsen
sürekli kilomu kontrol altına almaya çalışırken gördü çocuğum beni
şimdi ise büyüyor ve akranları arasında beğenilmek popüler olabilmek için görselliğin çok önemli olduğunu düşünüyor...
medyanın pompalamalarına çok küçük yaşta maruz kalıyorlar
red kit biz oynardık fln demiş ya evet bizim zamanımızda her şey çok farklıydı. balık etliydi annelerimiz ama sağlıklıydılar mutluydular. beden gücüne dayalıydı pek çok iş, zaman değiştikçe teknoloji ilerledikçe yaşam biçimlerimiz de değişiyor. oyun alanları,ilgi alanları çook farklı çocuklarımızın bizimkinden. bakalım onların çocukları nasıl olacak...

Aktif Üye
Aktif Üye

blank.gif
 (Başlık yok)
 Sal 08 Şub, 2011 20:05

tamamen hayatlarından yok edemezsin abur cuburu ama azaltabilirsin bir spora yönlendirebilirsin basketbol futbol tenis hem arkadas ortamı hem hareket Smile

« Önceki başlıkArkadaşına Haber VerBu konuya bakan kullanıcıları listeleDosya olarak kaydetPrintable versionSonraki başlık »

Bu konuya bakanlar:0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 0 Misafir

Çevrimiçi olanlar: Yok

Forum Seçin:   

Telif Hakkı CC, Diyet Kardeşliği. Bazı Hakları Saklıdır.
Telif Hakkı © 2006, 2020. Diyet Kardeşliği orijinal fikri Elif Sami'ye aittir.