Cevap Gönder   Sayfa: « Önceki  1, 2, 3, 4 ... 18, 19, 20  Sonraki »

Aktif Üye
Aktif Üye

blank.gif
 (Başlık yok)
 Pts 15 Oca, 2007 14:06
Alıntıyla Cevap GönderSayfa SonuBaşa dön

Bu arad NLP tekniğinin öğretilerine katılıyorum, ancak, bunu hazmetmek ve yaşama katabilmek zaman alacaktır diye düşünüyorum.

Eğitimini veren insanların yaklaşım ve yetkinlikleri de önemli gibi geliyor bana..

Sevgiler..

Yeni Üye
Yeni Üye

turkey.gif
 (Başlık yok)
 Pts 15 Oca, 2007 14:18

Tespitlerinde çok haklısın sevgili Başak. Zaten NLP'nin içeriği de klasik psikoterapiden çok farklı bir şey değil aslında. Ama uygulanması açısından daha pratik, hızlı ve motive edici olduğunu düşünüyorum. Ve tabi ki öğrenilenleri içselleştirmek için zaman gerekli. Alışkanlık ve bağımlılıkları değiştirmek elbette zordur; düşünme şeklimiz de bir çeşit alışkanlık, mutlaka zaman alacaktır. Zaten NLP'yle sadece kilo vermek amaçlı ilgilenmek çok mantıklı gelmiyor bana; ama insan genel düşünce şeklini NLP yardımıyla değiştirmeye çabalayıp bunu başarırsa birçok probleminden kurtulabiliyor. Bahsettiğim gibi, benim çok ciddi başka sorunlarım da vardı, ben hiç kilolu olmadım ama yıllarca yeme bozukluklarıyla yaşadım; tamamen kendi algı bozukluğumdan dolayı ve bunların hemen hepsinden NLP ile kurtuldum. O yüzden kilo konusunda da faydalı olabileceğini düşünüyorum; özellikle aşırı iştah sorunu, duygusal yeme problemi olan arkadaşlara. Yani, aşırı kilo da belli bir psikolojinin sonucu; her davranıştan önce bir düşünce vardır; o düşünce olmazsa o davranış da olmaz vs. Çok mu teorik konuştum bilmiyorum, umarım demek istediklerimi anlatabilmişimdir.
Sevgiler,

Yeni Üye
Yeni Üye

blank.gif
Oh evet ! dkz
 Sal 16 Oca, 2007 11:49

merhaba daada bende ozan beyin kıtabını okudum ve mantıklı geldi insan biraz tereddut yasıyor once 3 gundur uygulamaya calısıyorum ama henuz tık yok sen ne zamandır uyguluyorsun ve kac kilo verdin 6 ay once dogum yaptım ve 74 kıloyum mart 17 de kardesimin dugunu var ve ben en azından 10 kilo vermeliyim ozan beyden yardım istesek mi

Aktif Üye
Aktif Üye

turkey.gif
 HOŞGELDİNİZ CREA VE NESLİHANVURAL!
 Sal 16 Oca, 2007 13:31

CREA GÜZEL ,AKILCI YAKLAŞIMLARINI BİZLERLE PAYLAŞTIĞIN İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER ARAMIZDA OLMAN BENİ SEVİNDİRDİ.

neslihan vural canım biraz sabır ama sakın korkma beynindede aman nasıl olsa kilo veremiyorum diye diyet düşünceleri olmasın bundan sakın kendini!Ben iki hafta sonunda sonuçlarını almaya başladım ve bendede daha çok yeni süreli bıkmadan yazacağım .Açlığımızı ,tokluğumuzu kontrol edebilmek inanın diyet yapmaktan daha kolay istediğini yiyceksin korkmadan ve kilo almıycaksın birde üstüne üstlük artık kıtlık olmadığına inanan vucudun zamanla seni tartıda da sevindirmeye başlıyor belli bir zaman sonra vucudunun kilo vermesinin nasıl olduğunu anlıyor vucudunu daha iyi tanıyor tartıyada ihtiyacın kalmıyor.Ben geçen cumadan beri tartılmadım başka bir foruma üyeyim sadece oradaki arkadaşlarıma destek amacıyla onları bu yöneteme inandırmak için tartıdaki rakamları yansıtabilmek adına tartılıyorum ben nasıl zayıflayabiliyorum öğrendim kilomuda nasıl koruyacağımı biliyorum ve şimdi verdiğim kiloları bir daha geri almıyacağımada biliyorum.Ama illaki inanç için nasıl bir kilo verme düzenim olduğunu merak ediyorsan yazayım.daha önceki mesajlarıma bak derim orada yazmıştım.Hatırladıklarımı aktarmaya çalışayım 5/1/07=80.8kg 12.1.2007=80.5 şimdi bu düşüş sana az görünebilir ama ben bayramda herşeyi yememe rağmen bayram tatilinden yarım kilo vermiş olarak döndüm bu yöntem beni bir kez daha şaşırttı çünkü!
Bayramda kavurmada yedim+sarmada+tatlıda+çikolatada+pastada+çerezde+meyvede, yılbaşı akşamı içkide içtim+midye dolma yedim+ekmek arası kokereç te yedim+ekmek arası sucukta yedim bunlar ne kadar ürkütücü yiycekler dimi kilo alma açısından ama hiçte değil önemli olan ölçüsünü bilmek doyduğun zaman yemeği bırakmak aman kalıcak diye üzülüp devam edersen başaramazsın.Vucudunu dinle o sana sinyalleri vericektir ben artık diyet+rejim yapmıyorum açlığımı tokluğumu kontrol ederek vucudum ve ihtiyaçları diyorum hiçbir şeyi korkmadan yiyorum bazen bir tatlı benim doymamı sağlıyor bazen yarım kilo meyve belki:) bazen bir çorba yetiyor .Ben yediklerimi bir diyet listesi örneği olmaması için paylaşmak istemiyorum herkesin bir yemek düzeni var herkesin sofrası farklı evde ne varsa allah ne verdiyse denir yaa aynen öyle canının çektiğiyle doyman mümkün.
Umarım yardımcı olabilmişimdir.Sevgimle.

Yeni Üye
Yeni Üye

blank.gif
 tesekkur
 Sal 16 Oca, 2007 14:49

daada cok tesekkurler bende sabırla aclık ve tokluk sinyallerime dikkat ederek beslenmeye baslayacagım gelismelerden haberdar ederim

Yeni Üye
Yeni Üye

turkey.gif
 (Başlık yok)
 Sal 16 Oca, 2007 20:05

Teşekkürler daada, inan ben de sizleri tanımaktan çok mutluyum. Ben, dediğim gibi, aslen hiç kilo problemi yaşamadım ama daha kötüsünü, yeme bozukluğunu yaşadım. Ve yemekle alakalı tüm problemlerin psikolojik olduğunu görebildikten sonra çok zorlu zamanlardan sonra kurtulabildim. Ve ben, kilolu ve kilo vermek isteyen, bunun için diyetler arasında savrulan insanların psikolojilerini çok iyi anlayabiliyorum. Diyetin, çok moda ve yaygın bir kavram olsa da ne kadar tehlikeli olabileceğini de çok iyi biliyorum. Ben hastayken tam bir diyet, kalori vs uzmanıydım; ezbere sayamayacağım diyet ve kalori listesi yoktu; hastalık işte Shocked
Ve bu hesaplar zaten bozuk olan psikolojimi iyice bozdu ve çok ciddi sorunlar yaşadım. Ozan Bey "kısıtlama mikrobu" diye bir tanımlama yapıyor ya; bunu duyar duymaz adeta vuruldum ve bütün kitapları alıp okudum:) Onca yıldır birikmiş diyet bilgilerimi tamamen hayatımdan çıkarıp yerine bu bilgileri koydum.
Tabi ki psikolojik destek ve eğitim, ve bu kitaplar sayesinde sil baştan yemek yemeyi öğrendim. Ve hastalığım yüzünden başlarda metabolizmam normal bir insanınkinden çok çok yavaş olmasına rağmen, ben 1 yıldır 49-50 (regl dönemleri 51) kilonun üstüne çıkmadım (168 boyum). Şuanda da yardım etmeye çalıştığım insanlar için ilk yapmaya uğraştığım şey diyetleri unutturmak. İnsana ihtiyacından fazla yedirenin yanlış beslenme alışkanlıkları ve mideyle değil de beyinle, duygularla yemek olduğunu düşünüyorum. Umarım çok güzel paylaşımlarımız olacak,
Sevgiler

Aktif Üye
Aktif Üye

turkey.gif
 (Başlık yok)
 Sal 16 Oca, 2007 20:30

crea bizi terketme nolur:) gerçekten senin gibi birinin düşüncelerine hepimizin ihtiyacı var bende senin gibi herkesi ilk önce diyetsiz zayıflamaya çağırıyorum.kaç kilolara kadar düştün peki yani şu anki bahsettiğin kilolarından daha az olduğun dönemlerin oldumu
?Bana sen sanırım spor konusunda yardımcı olabilirsin.Ben şimdi kendime açlığı tokluğu öğrettim zayıflıyorumda buda güzel ama sporu nasıl diyet yapıyorum düşüncesi gibi negatif bir etki vermeden hayatıma sokabilirim onun düşüncesindeyim elimden geldiğince akşamları çarşı geziyorum ama bunu her zaman yapamadığım için pek bir işe yaramıyor eğer biraz rutinin dışına çıkarsam kilo verişim hızlanıyor buda benim hoşuma gidiyor tabiki sen bu konuda ne önerebilirsin bizlere!

Yeni Üye
Yeni Üye

turkey.gif
 (Başlık yok)
 Sal 16 Oca, 2007 20:50

Canım, ben 40 kiloları gördüm ve kendimi çok şişman görüyordum... Bu hastalık böyle acayip bir şey işte... Ve tedavi olmaz ve iyileşmeye çalışmazsan ömür boyu da düzelmeyen bir hastalık (tabi "kısa" bir ömür!). Ben yavaş yavaş yemek yemeye başladıktan sonra ani bir kilo aldım (6-7 kilo), malum metabolizmam çok yavaştı yemediğim için. 47 kilo fln oldum, ve psikolojik olarak da daha fazla düzeldikçe sonunda anormal zayıf olduğumu görebildim. O sıralarda da Ozan Bey'in kitaplarını keşfetmiştim. O dönemden sonra diyet, kalori hesabı, tartı vs. hayatımdan çıkardım, 1 yıldır da böyleyim işte. Ben de çok çılgınca spor yapamıyorum açıkçası işlerden dolayı, yani hiç spor salonuna gitmedim mesela. Ama çıkar yürürüm sabah ya da akşam 45 dak çok yorgun değilsem, ben Mersin'deyim şuan, havalar güzel, sahilde gezip dolanıyorum, sıkılmıyorum dolayısıyla. Bence açık havada yürümek psikolojik olarak da çok pozitif etkiliyor insanı. Spor salonunda sıkılabiliyorum ben de. Ama genel olarak "hareket"i yavş yavaş hayatın bir parçası, bir alışkanlık haline getirmek önemli. Birden yüklenme kendine, istersen günde 10. dakika ile başla ama başla. Bir de yürürken müzik dinlemeyi ve güzel şeyler düşünmeyi, hayaller kurmayı dene. Bu bana çok iyi geliyor.

"Bu bir görev veya zorunluluk değil, ben bunu sevdiğim için yapıyorum. Yemek yemekten daha çok zevk veriyor bana, hareket ettikçe daha sağlıklı ve mutlu oluyorum." Ben NLP ve hipnozla uğraşırken bu tür telkinlerin ve bunları kendime düzenli tekrarlamanın çok faydasını gördüm, çünkü bir süre sonra zihin tekrar edileni alıyor. Günde 1 paketten fazla içtiğim sigarayı bile bu şekilde "iğrenç, nefret ediyorum, her çektiğim nefeste kansere yaklaşıyorum" vs diye diye bıraktım sonunda Smile Yani sadece beslenmeye değil psikolojine de yoğunlaşmalısın sevgili daada; her hareketimiz (elimizi oynatmamız bile) önce zihnimizde bunun düşüncesinin oluşmasıyla başlar; sen düşüncelerini hedeflerin doğrultusunda programlayabilirsen zaten istediğin her şeyi başarabilirsin, yeter ki ısrarcı ol, ve istediğin şeyi "gerçekten iste". Öpücükler

Yeni Üye
Yeni Üye

turkey.gif
 (Başlık yok)
 Sal 16 Oca, 2007 21:05

Bu arada umarım site adı vermekle yanlış bir şey yapmıyorumdur, eğer problem yaratıyorsa lütfen silin mesajı; ama bir psikoloji forumu olduğu için yanlış yapmadığımı umuyorum. Bilmiyorum geliyor musunuz hatunca.net 'e ? Burası büyük bir aile olduğumuz bir psikoloji forumu, ben de "bulimia & anoreksiya" bölümünün moderatörü olarak insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum beslenme ve psikoloji konusunda. Sizlerin de gelmenizi ve kilo problemleri yaşayıp, şok diyetler yapıp hasta olan ve çok ciddi şeyler yaşayan insanların yazdıklarını okumanızı çok isterim.

http://www.hatunca.net/component/option,com_smf/Itemid,177

Aktif Üye
Aktif Üye

turkey.gif
 (Başlık yok)
 Çar 17 Oca, 2007 00:52

Diyet düşüncesini beynimden çıkarmayı ben de denemek istiyorum ve diyet yapmadan kilo verip sağlıklı bir beden ve ruhla hayatıma devam etmek istiyorum.Yeme bozukluğum olduğu bir kesin. Ya hiç yemiyorum mideyi küstürüyorum krize girip patlayasıya yiyorum ve sonuç mide almıyor hopp hepsi dışarda.Ya da üzülme krizlerine giriyor günlerce en kalorili yiyecekleri yapıp yiyorum veeee kilolar geliyor.Yani kısır bir döngü.Ama iki gündür açlık ve tokluk olayını anlama çalışıyorum. Yürümeye başladım belki bu biraz iyi gelecek bana.Bu arada kendime 6 ay verdim ayda iki kilo verirsem 6 ayda 12 eder bu da beni ipince yapar.Evet Dkz grubuna beni de kabul edin arkadaşlar.Tek sakıncası doymayı bilememek galiba.Çünkü kolay kolay acıkmıyorum ben .

« Önceki başlıkArkadaşına Haber VerBu konuya bakan kullanıcıları listeleDosya olarak kaydetPrintable versionSonraki başlık »

Sayfa: « Önceki  1, 2, 3, 4 ... 18, 19, 20  Sonraki »

Bu konuya bakanlar:0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 0 Misafir

Çevrimiçi olanlar: Yok

Forum Seçin:   

Couldn't update banners data

DEBUG MODE

SQL Error : 1264 Out of range value for column 'banner_view' at row 1

UPDATE phpbb_banner SET banner_view=banner_view+1 where banner_id IN ( 1, 2, 3, 4, 5)

Line : 34
File : page_tail.php

Telif Hakkı CC, Diyet Kardeşliği. Bazı Hakları Saklıdır.
Telif Hakkı © 2006, 2020. Diyet Kardeşliği orijinal fikri Elif Sami'ye aittir.