Cevap Gönder   Sayfa: 1, 2, 3  Sonraki »

griÇevrimdışı
Aktif Üye
Aktif Üye

turkey.gif
 Doğru beslenme alışkanlığı, bebeklik çağında başlıyor
 Cmt 08 Tem, 2006 19:53
Alıntıyla Cevap GönderSayfa SonuBaşa dön

Bebeklikten Ergenliğe Sağlıklı Beslenme Rehberi’ni meslektaşlarıyla birlikte yazan beslenme ve diyet uzmanı Taylan Kümeli, yemek sorununun bebeklik yıllarındaki yanlış veya hatalı beslenme alışkanlığından kaynaklandığını söylüyor.

Günümüz insanın en büyük sorunlarından biri kilo problemi. Yanlış beslenme şeklinden kaynaklanan bu sorun, hareketsiz bir yaşam tarzıyla birleşince büyük sağlık sorunlarına sebep olabiliyor. Bu sorundan kurtulmak isteyenlerin ise sıklıkla başvurduğu yöntemlerin başında öldürücü diyetler geliyor. Bu rejimler başarıyla tamamlansa da verilen kilolar kısa zamanda katlanarak kişiye geri dönüyor. Sağlıklı bir vücuda sahip olmayı bebeklik yıllarında edinilen alışkanlıklara bağlayan uzmanlar, aileleri çocuklarının beslenme düzenini belirleme konusunda uyarıyor. Doğru beslenmenin yetişkinlikte öğrenilmesinin çok zor olduğunu hatırlatan uzmanlar, anne ve babaların bu konuda çok bilinçli olması gerektiğini belirtiyorlar.

‘Bebeklikten Ergenliğe Sağlıklı Beslenme Rehberi’ni meslektaşlarıyla birlikte yazan beslenme ve diyet uzmanı Taylan Kümeli, 0-18 yaş arasındaki yemek yeme alışkanlığının önemi üzerinde duruyor. Türkiye’de kilo probleminin ergenlikle birlikte gündeme geldiğine dikkat çeken Kümeli, sorunun bebeklik yıllarındaki beslenme alışkanlığından kaynaklandığını söylüyor. Kümeli, “Maalesef ülkemizde doğru beslenme deyince sıkı ve öldürücü rejimler akla geliyor. Bu çok yanlış bir davranış şekli. Çünkü sağlıklı bir vücuda sahip olmak için sıkı rejimler yapmak değil, bebeklik yıllarında kazanılan yeme alışkanlığını değiştirmek gerekiyor.” diye konuşuyor. Beslenme ve diyet uzmanı, beslenmeyle ilgili bilgilenmeden geçen yılların birtakım yanlış ve hatalı önyargıların oluşmasına sebep olduğunu anlatıyor. Çocukluktan itibaren büyümeyle birlikte doğru beslenmenin öğretilmesinin önemine değinen Kümeli, bu yıllarda kazanılan bilincin hayatın bütün evresini etkilediğini ifade ediyor. Kümeli, anne ve babaların çocuklarına belli bir yaşa gelene kadar sağlıklı beslenme konusunda rehberlik etmesi gerektiğini kaydediyor. Taylan Kümeli şöyle devam ediyor: “Ebeveynler genellikle çocuklarını doyururken bu beslenme tarzının evlatlarının sağlıklarını etkileyebileceğini düşünmüyor. Çocukları ne kadar toplu olursa o kadar sağlıklı olacağını sanıyorlar. Kişi de hayatının ilerleyen dönemlerinde çocukluk yıllarında kazandığı davranışları devam ettiriyor. Bu nedenle anne ve babalar çocuklarını beslerlerken çok dikkatli olmalı ve bu yıllarda kazanılan alışkanlıkların hayatın bütününü etkilediğini unutmamalıdır.” Taylan Kümeli, hastalığa sahip olmadan doğru beslenme alışkanlığının kazanılması gerektiğini dile getiriyor.

Bebek beslenmesi nasıl olmalı?

Altıncı aydan sonra azar azar ayına uygun ek besinlere başlanmalıdır.

Muhallebi yerine yoğurt, bisküvi-süt karışımı yerine ekmek-süt karışımı verilmelidir.

Ek besin olarak kesinlikle muhallebi gibi nişastalı mamalar yedirilmemeli.

Süte; şeker, bal gibi tatlandırıcılar eklenmemelidir.

Bebeğin yediği besinlerin miktarı, aynı aydaki başka bebeklerle kıyaslanmamalıdır.

Daha fazla yemesi için bebek kesinlikle zorlanmamalıdır.

alıntı...

Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

turkey.gif
 (Başlık yok)
 Pzr 09 Tem, 2006 17:27

Ben de şöyle duymuştum.
Daha bebeklikte, annenin çocuğunu belli saatlerde emzirmesi gerekliymiş.
Bu sayede çocuk karnı acıktığında ve zamanı geldiğinde yemek yenmesi gerektiğini kavrarmış.
Eğer anne, bebek her ağladığında susturmak için emzirirse, bu sefer duygusal problemlerde yemeğin deva olarak kullanılabileceği sonucunu çıkarırmış.

griÇevrimdışı
Aktif Üye
Aktif Üye

turkey.gif
 (Başlık yok)
 Pzr 09 Tem, 2006 19:17

Auryn demiş ki:
Ben de şöyle duymuştum.
Daha bebeklikte, annenin çocuğunu belli saatlerde emzirmesi gerekliymiş.
Bu sayede çocuk karnı acıktığında ve zamanı geldiğinde yemek yenmesi gerektiğini kavrarmış.
Eğer anne, bebek her ağladığında susturmak için emzirirse, bu sefer duygusal problemlerde yemeğin deva olarak kullanılabileceği sonucunu çıkarırmış.
kesinlikle katılıyorum bana çok mantıklı geldi

Aktif Üye
Aktif Üye

turkey.gif
 (Başlık yok)
 Pts 10 Tem, 2006 10:00

Önce annelerin tombul çocuk sağlıklı çocuk anlayışından vazgeçmesi gerekiyor bence

www.jadininyeri.blogspot.com
[email protected]

Aktif Üye
Aktif Üye

blank.gif
 (Başlık yok)
 Çar 12 Tem, 2006 17:12

Demek, demek bu yüzdeenn.. Anneee naaptın banaa Smile
Ya çok doğru tombul bebek iyidir anlayışından vazgeçmeli, benim yeğenim var, 4 yaşında..Zayıf bir çocuk ama anormal değil yani normal sağlıklı bir zayıflığı var, herkes bu tosuncuk değil diye, "aman yedirmiyomusunuz, aman bu çocuk niye böyle" diyip duruyo..Deli misinizz, tosun çocuk olduk da ne oldu, bebekken çok sevimli gösteren kilolar sonra tam tersi etki yaratıyor.. Hallah hallaahh.. aha sinirlendim Smile

Aktif Üye
Aktif Üye

turkey.gif
 (Başlık yok)
 Çar 12 Tem, 2006 18:02

tombul sevimli olacağına sağlıklı olsun ama zayıf olsun tercihim budur

www.jadininyeri.blogspot.com
[email protected]

Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

turkey.gif
 (Başlık yok)
 Per 13 Tem, 2006 00:13

Ben herhalde çocuğuma hiç ısrar etmeyeceğim. Yavurcağa açlıktan birşey olmasa bari. Allah korusun, aman aman.

Aktif Üye
Aktif Üye

turkey.gif
 (Başlık yok)
 Per 13 Tem, 2006 00:36

yok be ne olsun çocuklar annelerinden daha akıllı wallahi
kaç kere şahit oldum eminim siz de olmuşsunuzdur
çocuk yemeyeceğim diyor zorla ağzına tıkıyorlar yemeği

istiyorsan ye buyur
istemiyorsan bir sonraki öğünü beklersin popomun kenarı Laughing
wallahi çocuk mocuk dinlemem
beklesin biz az mı bekledik yurtlarda yemekhane sıralarında Smile

al işte ben de buna karşıyım
zorla yemek yediiren anne istemiyorum

Yeni Üye
Yeni Üye

turkey.gif
 (Başlık yok)
 Çar 22 Kas, 2006 00:14

Sitenizle yeni tanıştım..hoş sohbetler.. güzel arkadaşlıklar kurmuşsunuz, bende çorbaya bir az tuz ilave edeyim dedim.. anne sütü ve emzirme ile ilgili ..
şişmanlığın başlangıç noktasıdır bebeklik çağı..bunu çocukluk ve ergenlik izler..
her bebeğin doyma ve emme aralıkları biribirinden farklıdır..yeni doğmuş bebekleri her ağladığında emzirmek gerek..süt veriminin artması için..zamnala bebekler anne sütünün artışına bağlı olarak daha uzun aralıklarla emmeye başlarlar.. ve her bebek kendisine yetecek kadar emer.. şişmanlığın sorumlusu anne sütünden ziyede ilave verilen mamalardır..6 aydan önce sütün yetmediği düşünülerek verilen mamalar..bebeğin şekerle, şekerli bisküvilerle erken tanıştırılması.. gereğinden fazla mama.. bütün bunlar büyüme sürecinin sonucu olarak üreyen yağ hücrelerinin hızlı bir şekilde artmasına neden olur..ve şişmanlığın oluşumunda ilk adım böyle atılmış olur..
aslında anne sütü insanı bebeklik şişmanlığından ve gelecekteki şişmanlık sorunundan korur,meslektaşımın değindiği konu bu..bebekler kesinlikle anne sütü ile beslenmeli.. ilk 6 ay. sadece anne sütü.. ve sonra ek besinle birlikte..2 yaşına kadarda emzirme önerilir..
sevgiler.. Dyt. Nazmiye

Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

turkey.gif
 (Başlık yok)
 Çar 22 Kas, 2006 18:54

Hoşgeldiniz,
Diyetisyen misiniz?
Bizimle çıkar değil gönül ilişkisi kuracak diyetisyen arkadaşlara ihtiyacımız vardı. Yardımlarınızı herzaman bekliyoruz.

« Önceki başlıkArkadaşına Haber VerBu konuya bakan kullanıcıları listeleDosya olarak kaydetPrintable versionSonraki başlık »

Sayfa: 1, 2, 3  Sonraki »

Bu konuya bakanlar:0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 0 Misafir

Çevrimiçi olanlar: Yok

Forum Seçin:   

Couldn't update banners data

DEBUG MODE

SQL Error : 1264 Out of range value for column 'banner_view' at row 1

UPDATE phpbb_banner SET banner_view=banner_view+1 where banner_id IN ( 1, 2, 3, 4, 5)

Line : 34
File : page_tail.php

Telif Hakkı CC, Diyet Kardeşliği. Bazı Hakları Saklıdır.
Telif Hakkı © 2006, 2020. Diyet Kardeşliği orijinal fikri Elif Sami'ye aittir.