Cevap Gönder   Sayfa: 1, 2, 3  Sonraki »

griÇevrimdışı
Aktif Üye
Aktif Üye

turkey.gif
 obezite ve stigma
 Sal 27 Haz, 2006 22:22
Alıntıyla Cevap GönderSayfa SonuBaşa dön

Image

Image

angelina jolie ve julia roberts sagda görüldügü gibi olsaydı bugün her filminden milyonlarca dolar alan birer star olabilirlermiydi.21 yüzyıl gerceklerinden yola çıkarak bu sorunun cevabını kesinlikle hayır olarak verebiliriz.bir de ronesans dönemi ressamlarından peter poul rubens in tablolarına bakalım. tablolarında hep şişman kadına övgü vardır.odönem şişman olan güzeldi.peki bir iki yüzyılda güzellik kavrammımızı degiştiren şey ne oldu ?.bir dirhem etin bin ayıp örttügü zamanlar neden geride kaldı ? şişman erkegin güçü simgeledigi dönem neden birden kapandı ?.evet hepimiz saglıklı olmak istedigimiz için zayıflamak istiyoruz.ama neden şişman oldugumuz için psikolojimiz bozuluyor hatta depresyona giriyoruz?bunun altında modaya yön veren bir kaç kişinin toplumu yönlendirmesi yatıyor.bu okadar ileri gidebiliyorki bu toplumsal baskı karşısında kendimizi degersiz hissediyoruz.güzellik ruhtadır kalptedir,güzellik neşe sacan bir bakışta gizilidir.sırf toplumun güzel yakışıklı vs kavramlarına uymuyoruz diye kendimizi kötü hissetmemek akıllıca olacaktır arif nihat asya'nın bir şiirinde dedigi gibi:

hastalık, sevgisizlik, öksüzlük...
neler geçirdim ben!
çıkabilseydi bir, "güzel" diyecek
güzelleşirdim ben!

güzel olan bizleriz güzel olan kalplerimiz ruhlarımız..

En son gri tarafından Sal 04 Tem, 2006 02:04 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi.

Aktif Üye
Aktif Üye

turkey.gif
 (Başlık yok)
 Sal 27 Haz, 2006 23:58

orası öyle gri... ama çevremde de hiç benim kadar kilolu insan yok mesela. kendimi ister istemez farklı görüyorum nerede bu kilolu insanlar anlamak güç. normalsek daha çok olmaları gerekirdi Sad sanki sadece diyet kardeşliğinde hepsi biraraya geliyormuş gibime geliyor. normal hayatımda çok nadir rastlıyorum onlara. böyle olunca da kendini farklı hissetmemek elde değil : (

diyorum ki ben 60'lardayken (daha yeni yeni kilo almaya başlamışken) de kendimi aşırı kilolu varsayıp işkence ederdim kendime hep... o zamanlar küçüktüm tabii, etraf ne der olgusuna kafayı daha çok takıyordum hiç kendimi sevemedim. kendimden tamamen hoşnut olduğum zamanlar 13-14 yaşlarımın başlamasıyla son buldu. şu an bir 72 bile olsam kendimi normal hissedeceğim lakin bize dayatılan (özellikle de kadınlara) güzellik normlarına uymamak hele hele ilk gençlik yıllarında aşırı derecede etkileyebiliyor bizi. sosyal ortamlardan kaçınmayı getiriyor. ve ne düşünüyorum biliyor musun erkekler için şekilleri şemalleri ne olursa olsun sorun yok. daha rahatlar hep. sadece sağlıklarını düşünmeleri gerekiyor. ama kadınların üzerinde hep bir baskı var. her ne kadar iyi, güzel, akıllı vs vs olsalar bile... "olması gerken kadın modeli"ne uyamamak etkiliyor bizi, sadece sağlığımızı düşünmüyoruz kilo verirken 38-40 bedenlere inebilsek diye bakıyoruz hep maaşallah... eh kaçınılmaz bir durum bu da... : (

---

ha bir de ilk resimdeki catherine zeta jones. huyumkurusun Smile

griÇevrimdışı
Aktif Üye
Aktif Üye

turkey.gif
 (Başlık yok)
 Çar 28 Haz, 2006 10:11

bu sadece kadın erkek ilişkileri ilgili degil aslında dostluklarda bile bile şişman olan tarafa stigma uygulgulanıyor.kendimden biliyorum. en iyi dostlarınız en ufak dertlerinde başınızı omzunaza dayarken herhangi bir sosyal etkinlik oldugunda unutluyorsunuz .isola şişmanlık belirli bir yaş aralıgında görsel anlamda bayanlar için ne kadar büyük bir problemse erkekler içinde öyle

ps:evet ya ilk resimdeki zeta Smile

Aktif Üye
Aktif Üye

turkey.gif
 (Başlık yok)
 Çar 28 Haz, 2006 12:56

isola dostum
aslında sen de aynı şeyi söylüyorsun
60 kiloyken de işkence ederdim kendime diyorsun
gri'nin bahsettiğinin bu olduğunu düşünüyor ve katılıyorum..

güzellikse en azından benim güzellik anlayışım hala aynı

ama gri benim göbeği görsen dostum bana hak verirsin
tamam aşırı kilom yok ama çirkin beya Smile
gerçi az kaldı beşi gitti beşi kaldı Wink

Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

turkey.gif
 (Başlık yok)
 Çar 28 Haz, 2006 15:22

Julia Roberts'ın kilolu hali, -uzak bir- teyzeme benzemiş Smile Aslında biraz Bülent Ersoy biraz da Ata Demirer de var sanki içinde...

Veyahut bütün kilolular birbirine mi benziyor acaba...

Aktif Üye
Aktif Üye

turkey.gif
Eveett ! ...
 Çar 28 Haz, 2006 15:43

Mr. Green

ben de sadece kadın erkek ilişkilerinden bahsetmedim ki zaten. aslında şimdi tekrar baktım da yazıma ondan hiç bahsetmemişim bile? sosyal ortamlardan dışlanmaktan bahsettim hatta çoğu zaman da kendi kendimizi dışlıyoruz aslında ya. beni beğenmeyecekler beni istemezler ki bu görüntümle orada benim işim ne diye diye davetlerden vs'lerden okullarda yılsonu balolarından kaçıyoruz, kendi kendimizi yiyoruz bu şekilde... bu da var. (en azından bir kısmımız böyle diyeyim de... genelleme olmasın) yaş ilerledikçe daha az takmaya başlıyor insan tabii o ayrı. kilolarına mı alışıyor nedir : P

griÇevrimdışı
Aktif Üye
Aktif Üye

turkey.gif
 (Başlık yok)
 Çar 28 Haz, 2006 15:54

sevgili isola zaten bahsi gecen postun ilk bölümü sonradan aklıma gelen ve ekledigim bir yorum "isola" ile başlayan kısmı ise sana cevaben yazıldı Smile

griÇevrimdışı
Aktif Üye
Aktif Üye

turkey.gif
 (Başlık yok)
 Çar 28 Haz, 2006 15:55

Hezarfen demiş ki:
Julia Roberts'ın kilolu hali, -uzak bir- teyzeme benzemiş Smile Aslında biraz Bülent Ersoy biraz da Ata Demirer de var sanki içinde...

Veyahut bütün kilolular birbirine mi benziyor acaba...
resmi dikkatlice inceledimde gercekten yorumunda haklısın sevgili hezarfen ata demirer e cok benziyor yahu Smile

En son gri tarafından Çar 28 Haz, 2006 15:58 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi.

griÇevrimdışı
Aktif Üye
Aktif Üye

turkey.gif
 (Başlık yok)
 Çar 28 Haz, 2006 15:57

ReD_KiD demiş ki:
isola dostum
aslında sen de aynı şeyi söylüyorsun
60 kiloyken de işkence ederdim kendime diyorsun
gri'nin bahsettiğinin bu olduğunu düşünüyor ve katılıyorum..

güzellikse en azından benim güzellik anlayışım hala aynı

ama gri benim göbeği görsen dostum bana hak verirsin
tamam aşırı kilom yok ama çirkin beya Smile
gerçi az kaldı beşi gitti beşi kaldı Wink

dostum ruhunun güzelligi yanında o göbegin lafı olmaz Rolling Eyes

Aktif Üye
Aktif Üye

turkey.gif
 (Başlık yok)
 Çar 28 Haz, 2006 16:06

gri: ne bileyim birden bana sanmışım galiba Smile 2 saat önce kalktım da kendime gelemedim daha Razz uyku düzenim şaştı gene Razz

« Önceki başlıkArkadaşına Haber VerBu konuya bakan kullanıcıları listeleDosya olarak kaydetPrintable versionSonraki başlık »

Sayfa: 1, 2, 3  Sonraki »

Bu konuya bakanlar:0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 0 Misafir

Çevrimiçi olanlar: Yok

Forum Seçin:   

Couldn't update banners data

DEBUG MODE

SQL Error : 1264 Out of range value for column 'banner_view' at row 1

UPDATE phpbb_banner SET banner_view=banner_view+1 where banner_id IN ( 1, 2, 3, 4, 5)

Line : 34
File : page_tail.php

Telif Hakkı CC, Diyet Kardeşliği. Bazı Hakları Saklıdır.
Telif Hakkı © 2006, 2020. Diyet Kardeşliği orijinal fikri Elif Sami'ye aittir.