Cevap Gönder   Sayfa: 1, 2, 3, 4  Sonraki »

Üye
Üye

blank.gif
 Diyet Ürünler Hakkında Fikriniz?
 Cum 05 May, 2006 15:50
Alıntıyla Cevap GönderSayfa SonuBaşa dön

Zaman zaman bir arkadaşımla konuşurken light peynir yedim, yok yaa o diyet kek bişey yapmaz, lihg süt ve yoğurt kullanmak lazım gibisinden cümlelerle karşılaşırım.
Ve hatta marketlerde artık diyet ürün standları mevcut.

Kimi inanışlara göre formda kalmamız açısından faydalı, kimi çevrelere göre de bir anlamı yok.

Sizin bu konudaki fikirleriniz nedir?

Ben kendi yaşamımda mecbur kalmadıkça (yiyip içecek hiçbirşey bulamadığım durumda) light veya diyet ürün tüketmem. Faydası olduğuna inanmıyorum. Diyet bir kurabiyede, şekeri azaltınca, içindeki unu, yağı da mı diyet yapıyorlar.

Sevgiler
Sibel

Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

turkey.gif
 (Başlık yok)
 Cum 05 May, 2006 16:00

Tatları güzelleştikçe "diyet ürünleri" grubundan "kalorisi azaltılmış ürenler" grubuna kayıyorlar bence Smile Ama yine de büyük boy bir pizza ve yanında yarım litre koladan daha iyidir diye düşünüyorum.

Üye
Üye

blank.gif
 (Başlık yok)
 Cum 05 May, 2006 16:24

Diyet diye lüp lüp götürülüyorlar ama diğerlerinden kararınca yemekle aynı hesaba gelşyor bence.

Üye
Üye

blank.gif
 (Başlık yok)
 Cum 05 May, 2006 16:25

Bakın Milliyet Gazetesi'nin yazısını buldum

Diyet ürünler kararında tüketilmeli

Sınırsız yenecek bir diyet ürünü yok. Şekersiz ya da tatlandırıcılı olan her ürün aynı zamanda kalorisiz de demek değil

Diyet-light ürünler kilo vermek ya da formunu korumak isteyenlerin hayatında önemli bir yere sahip. Obezitenin tüm dünyada artması ile bu ürünlerin pazarı da gün geçtikçe büyüyor. Ancak bu ürünlerin ne kadar doğru tüketildiği tartışılıyor. Bisküviden yoğurda, dondurmadan peynire kadar geniş bir yelpazede bulunan bu ürünleri tüketirken yapılan en büyük yanlış, sınırsız ya da bol miktarda tüketilebileceğine inanmak. Ancak "light" yazısını görmeniz sınırsız yemeniz anlamına gelmiyor. Şekersiz ya da tatlandırıcılı diye gördüğünüz her diyet ürünü de kalorisiz değil. Diyet ürünlerin az kalorili diye bol bol tüketilmesi değil kilo vermek, kilo almaya bile yol açıyor.
Beslenme ve diyet uzmanı Ayşegül Bahar Kaymakçı, "Yediğiniz diyet ürün istediği kadar light olsun kararında tüketilmeli, kalorileri mutlaka hesaplanmalı. Sınırsız yenecek bir diyet ürünü yok" diyor. Özellikle süt, yoğurt gibi besinlerin yağı azaltılmış, "light" olanlarını kolesterolü yüksek kişilere verdiklerini belirtiyor Kaymakçı. Diyet süt ve yoğurdun yağı azaltılırken protein, kalsiyum ve karbonhidrat miktarlarının artırıldığını, dolayısıyla kalori olarak light ve normal süt yoğurt arasında büyük fark olmadığını sözlerine ekliyor: "Günde iki bardak süt içilip iki kase yoğurt yeniyorsa diyet olanları da aynı şekilde tüketilmeli. Ama bu light dondurma, bisküvi ve peynirler için geçerli değil. Örneğin light dondurmada yağ yok ve kalorisi normal dondurmaya göre çok düşük."

Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

turkey.gif
 (Başlık yok)
 Cum 05 May, 2006 22:51

Sanırım mesele, kendimizi, kararında yemeye alıştırmak. Böylece yediklerimiz kalorisi yüksek gıdalar dahi olsa, az tükettiğimiz için fazla zararlarını görmeyiz.

Aktif Üye
Aktif Üye

turkey.gif
Dikkat ! (Başlık yok)
 Cmt 06 May, 2006 14:34

ben de yıllarca bu light ürünlerle kendimi kandırdım işin gerçeği ise ne yersen ye kararında ve zamanında yemek.Bunu öğrendim ama şu zamanında yemeyi bir türlü başaramadım.günün yoğun geçtiği anları hiçbirşey yemeyip akşamın geç vakitlerinde yemek aklıma geliyor ve yatana kadar ne bulursam tüketiyorum. Embarassed

Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

turkey.gif
 (Başlık yok)
 Cmt 06 May, 2006 15:26

Daha önce blogumda da değinmiştim. Zamanında benden tek tek götürdüğü diyet bisküvilerin tadına dayanamayıp diyete başlayan bir arkadaşım vardı... Smile Kendisi bu konuda aşmış bir örnektir. Normalde 2 yarım dönerle öğle yemeğini geçiren bu arkadaş, sonraları diyet bahanesiyle 2 yarım döner + 2-3 çeşit diyet bisküviyle günlerini geçirmektedir...

Yeni Üye
Yeni Üye

turkey.gif
 (Başlık yok)
 Pzr 07 May, 2006 12:29

evet arkadaşlar... acı ama gerçek.. bu diyet ya da nam-ı diğer "ligt" ürünlerin zayıflamamıza zerre kadar yardımı yok Mad . sadece kilo almayı engelliyolar bence. yani şöyle oluyo..eğer 50 li kilolarda dal gibi bi insansan, kilo almiyım formumu koriyım niyetine gerçek şekerden yapılmış ıvır zıvır yerine tatlandırıcılı ve yağı azaltılmış ıvır zıvırlar yiyip bünyeni sahte mutluluklarla oyalıyosun.bu diyet ürünler kilo vermeye çalışan insanların duygularıyla oynayan umut tacirleridir Mad

Yeni Üye
Yeni Üye

blank.gif
 (Başlık yok)
 Pzr 07 May, 2006 13:30

yahu, tatlıyı kim sevmez???
ama açken can çekiyor. yani herşey aslında bize bağlı. bir dilim baklavanın ağzında büyüdüğü anlar olmuştur. hadi çatlıyorum olayı...

Yeni Üye
Yeni Üye

turkey.gif
 (Başlık yok)
 Pzr 07 May, 2006 13:46

valla o baklavalar olsun bilimum tatlı çeşitlri olsun benim ağzımda hiiiç büyümüyo nedense Smile hani derler ya şimdi şeker komasına giricen diye, ben o komaya ucundan bi kaç defa girmiş bi insanım Embarassed bıraksalr hayatım boyunca tatlı türevi şeylerle beslenebilirim..

« Önceki başlıkArkadaşına Haber VerBu konuya bakan kullanıcıları listeleDosya olarak kaydetPrintable versionSonraki başlık »

Sayfa: 1, 2, 3, 4  Sonraki »

Bu konuya bakanlar:0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 0 Misafir

Çevrimiçi olanlar: Yok

Forum Seçin:   

Telif Hakkı CC, Diyet Kardeşliği. Bazı Hakları Saklıdır.
Telif Hakkı © 2006, 2020. Diyet Kardeşliği orijinal fikri Elif Sami'ye aittir.