Cevap Gönder  

Üye
Üye

turkey.gif
 OBEZİTE Mİ TEHLİKELİ, UYUŞTURUCU MU? 2
 Çar 23 Kas, 2011 22:29
Alıntıyla Cevap GönderSayfa SonuBaşa dön

OBEZİTE Mİ TEHLİKELİ, UYUŞTURUCU MU?

Hastanede obezite tedavisi görürken “kesin uyuşturucu daha tehlikeli” derdim. Uyuşturucuya bağımlılık madde bağımlılığı, obezite ise yeme bağımlılığı.
Obezite kliniğine gide gele, kilolarım azalacağına arttı. Çeşitli İlaçlar kullandım. Bir dönem ilaçlarla güzel kilo verdiğimi sandım ama ilaçları bırakınca yine ve daha fazla kilo aldım. Hatta çevrem **** onaylı ilaç için depresyonu tetiklemiş olabilir diyorlardı.
Depresyon geçirdim ilaç tedavisine ve terapiye başladım. Aslında terapistimle kilo konusunu da konuşmak istedim. Galiba “yeme bağımlısıyım” dedim. Terapistimin bu konuda çok donanımlı olmadığını şimdi daha iyi anlıyorum. Yeme bağımlısı olmadığımı söylemişti.
Zayıflama Okulu Kilobekciliği programına başladıktan sonra fark ettim ki; oldukça bağımlı hale gelmişim. Aile yaşantımız yemek düzeni üzerine kurulu. Kilo bekçimin şu sözü beni çok etkiledi, “yazdıklarınıza bakınca böyle bir ortamda 300 kilo olmamanıza şaşırıyorum”. Gerçekten haklıydı. Yeme düzenimiz bizde tatlı bağımlılığı, kuruyemiş bağımlılığı, meyva bağımlılığı… Gibi bağımlılıkların yanı sıra, bunları saatiyle yediğimiz için saati gelince kurulmuş gibi “acıktıııım” “krizim tuttuuuu” şeklinde bağımlı olmamıza neden oluyordu.
Artık kendim için konuşabilirim, bu bağımlılıklarımın üstesinden gelebileceğimi de öğrendim. Ekmek bağımlılığı oluşmuştu. Özellikle akşamları 3-4 dilim, bazen 5-6 dilim ekmek yiyordum. Bugün ilk kez şöyle düşündüm. Belki de ekmek yediğimiz yemeklerin tadını almamıza engel oluyor. Gerçekten bu akşam ekmek yemedim ve yemek bana çok lezzetli geldi. Damak tadımı kullandım. Lezzeti fark ettim.
Başkalarının bağımlılığını da fark edebiliyorum artık. Bir arkadaşım kilo vermişti, ideal kilosuna indi. Bugün fark ettim ki, kilolarıyla ilgili sorun yaşıyor, iki kilo aldığını, ideal kiloya inmek için boğazını tuttuğunu, her gün iki saat yürüdüğünü, ama baklava 4 dilim yiyorsa 2 dilimle sınırladığını, ama şimdi kuruyemişten vazgeçemediğini bir şekilde kilo vermesi gerektiğini belirtti. Bu duruma baktım “kilo vermiş olsak bile ruhlarımızın şişman olması böyle bir şey” diye düşündüm. Yeme bağımlılığı halen var ve bir süre sonra verdiği kiloları muhtemelen alacak...
Obez insanlar kalp krizi yakalanma riski bakımından dezavantajlı, diyabet riski taşıyorlar, iskeletleri zorlanıyor, kas ağrıları oluyor, sırtı, boynu, eklemleri… Bacakları vücudunu taşımıyor, menisküs, bel kemiğinde ve boyunda fıtık. Çağımızın vebası olarak da görülebilir. Hastalıklara zemin hazırlıyor. Birçok ülkede obezite ile mücadele için devlet bütçesinden büyük paralar ayrılıyor.
Yani kısaca bu bağımlılık öyle bir çark yaratıyor ki, Kilo alırken büyük bir sektörü, kilo aldıkça ise farklı ve daha büyük bir sektörü öyle bir besliyorki, gerçekde kimse obezitenin çözümü için akılcı çözümler sunamıyor… Bilinçli bağımlılık yaratıyorlar. Dolayısı ile hepimiz çok uyanık olmalı ve bu bağımlılıkların tedavisi için GELİŞEREK DEĞİŞMELİYİZ…
Ben galiba gelişiyor ve değişiyor. TeşekkürlerJ

HK Performans üyesine Eğitim konularından biri için düşüncelerini paylaştığı için teşekkürler.
Not:
Obezite elbette Uyuşturucudan daha tehlikelidir. Çünkü kimse bu tehlikenin farkında değil, farkında olmak çözüm gerektirir. Asıl tehlike bunun bağımlılık olduğunu bile görememek…
Tüm bu nedenlerle sağlıklı hızlı ve kalıcı zayıflamak için, gelişerek değişmeliyiz.
Hızlı kilo vermenin yolları çok açık ve nettir. Çözüm güçlü Gelişim Değişim motivasyonudur.
Hızlı zayıflama yöntemleri için Hk performans Kurumsal Çözümlerini incelemeliyiz…
Kalıcı kilo vermek ve sağlıklı zayıflamak için En etkili kilo verme yöntemi Zayıflama okulu eğitimleridir.
Kalıcı zayıflamak için HK Performans Alternatifsiz tek Çözüm mekezidir.

HK Performans.

Aktif Üye
Aktif Üye

blank.gif
 (Başlık yok)
 Çar 23 Kas, 2011 23:18
Alıntıyla Cevap GönderSayfa SonuBaşa dön

bak ya alta da reklam düşmüş Smile tek çözüm sağlıklı beslenmeyi hayatımıza sokmaktır..

« Önceki başlıkArkadaşına Haber VerBu konuya bakan kullanıcıları listeleDosya olarak kaydetPrintable versionSonraki başlık »

Bu konuya bakanlar:0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 0 Misafir

Çevrimiçi olanlar: Yok

Forum Seçin:   

Telif Hakkı CC, Diyet Kardeşliği. Bazı Hakları Saklıdır.
Telif Hakkı © 2006, 2020. Diyet Kardeşliği orijinal fikri Elif Sami'ye aittir.