Cevap Gönder  

Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

turkey.gif
 Az yemenize rağmen kilo alıyorsanız...
 Cmt 10 Haz, 2006 18:57
Alıntıyla Cevap GönderSayfa SonuBaşa dön

AZ YEMENİZE RAĞMEN KİLO ALIYORSANIZ

Kilo fazlalığı ve şişmanlık sorunu ile ilgilenenlerin şaşırtıcı bir gözlemi var: Kilolu insanların çoğu zayıf olanlardan daha az yiyor, hatta neredeyse aç geziyor, ama yine de kilolarından kurtulamayıp depresyona giriyorlar.
Sorun, az yemekte değil, metabolik ve davranışsal bozukluklarda... Kilolu insanların çoğu az miktarda yiyecek tüketmelerine ve özellikle öğünlerde normalden az besin almalarına rağmen kilo sorunları sürüp gidiyor. İşin kötüsü bu ‘az yiyen’ ve genelde ‘aç gezen’ insanlar, bir türlü çözemedikleri kilo sorunları nedeniyle kendilerini suçlu ve beceriksiz hissediyorlar. Sosyal çevrenin onları kilolarını kontrol etme yeteneğinden yoksun, zayıf karakterli, dikkatsiz, özensiz, obur kişiler olarak gördüğünü düşünüp üzülüyorlar. Kilo sorununa olan kayıtsızlıkları veya sorunu çözmedeki yeteneksizlikleri nedeniyle de ayıplandıklarını sanıp depresyona giriyorlar...
Gerçekte ise bilinenin tam tersi bir durum söz konusudur. Fazla kilolu veya şişman insanların ‘düşük kalori alımına uyum sağlamış bir vücut kimyaları’ vardır. Hormonal ve metabolik süreçleri, kalorileri yeteri kadar kullanmaz. Azalmış bir metabolizma hızı öncelikle kalorilerin yakılmasında daha az gayretli, tembel bir vücut ile kendini gösterir. Metabolik hızları zaten düşük, kalori yakma yetenekleri zaten sınırlı olan bu şanssız insanlar da zaman zaman küçük kaçamaklar yapmakta, bazen yemek konusunda aşırıya kaçabilmektedir. Ama aynı kaçamakların daha büyüklerini, daha sık tekrarlayan arkadaşları zayıf kalmaya devam ederken onların her kaçamağı kalçalarına, karınlarına eklenmiş yağ yığıncıklarını anı olarak bırakmaktadır.

ŞARLATAN ŞOK DİYETLER

Bazı hastalarda diyetler, ne yazık ki hiçbir işe yaramıyor. Kendini yememe konusunda olağanüstü sınırlayıp birkaç yüz gram verince bayram eden, en ufak kaçamağında ise bir kaç kiloyu hızla alıp depresyona giren pek çok insan var. Kısacası, diyetler tek başına çoğu zaman işe yaramıyor, etkili ve yeterli olmuyor. Özellikle şarlatan şok diyetler tehlikeli bile olabiliyor.
Bunun en büyük kanıtı neredeyse her gün yeni bir diyet programı yayınlanırken, kilolu veya obezlerin sayısında yüzbinleri bulan artışların yaşanmasıdır. Kilo fazlalığı ve şişmanlık salgınının önü bir türlü alınamıyor. Sorun bir salgın hastalık değil, ‘çılgın bir sağlık sorunu’ hızıyla ve önlenemez bir süratle yayılıyor, dünyamız her gün tonlarca daha ağır hale geliyor.

ALMAK DAHA KOLAY

Diyetler hiç şüphe yok ki kilo vermekte yardımcı oluyorlar, ama her zaman ve koşulsuz çözümler olmaları asla mümkün değil. Diğer taraftan fazla kilolu insanlarda problemin çoğu kez ‘kilo vermek’ değil ‘kilo almak’ olduğu şimdi daha iyi anlaşılıyor. Bu insanlar zor, güç bela kilo veriyorlar, ama kısa bir süre sonra kaybettiklerinin de çok daha fazlasını, daha kısa bir sürede alıyor.
Sorun tedavinin eksik ve etkisiz olmasından kaynaklanıyor. Bilinen bu örnekle; kilo sorununu çözmede sadece diyetle yetinmek, ayağı kırılmış bir hastayı ağrı kesici verip eve göndermekten pek farklı değil. Ağrı kesicinin etkisi kısa bir süre sonra geçecek, siz sorunla yeniden başbaşa kalacaksınız. Problemin çözümü kırılan ayağınızın alçıya alınması veya ameliyatla onarılmasındadır. Soruna geçici çözümler bulmak pek sonuç vermez.

SORUN NASIL ÇÖZÜLÜR?

Kilo fazlalığı veya şişmanlık sorunu olanlara sadece diyetlerle kilo verdirmeye çalışmak da buna benzer. Diyet programını eksiksiz uygularsanız, belki de bir miktar kilo verebilirsiniz. Kilo almanıza neden olan metabolik sorununuz veya kilo almaya hormonal-genetik yatkınlığınız ise çözülmemiştir, sürüp gitmektedir. Diğerlerinden daha kolay ve daha hızlı kilo almanıza neden olan davranışsal, metabolik veya hormonal sorun varlığını sürdürmektedir.
Sorunun medikal çözümü, ikinci ve üçüncü derece tedavi unsurlarının da devreye aynı anda sokulmasındadır. ‘Yeme davranışındaki bozukluk’ çözülmedikçe altta yatan hormonal veya metabolik sorun tedavi edilmedikçe sadece diyet yaparak verilen kiloları aynı hızla ve fazlasıyla geri almanız kaçınılmazdır.

POPÜLER DİYETLERDEN UZAK DURUN, 3 KURALI UNUTMAYIN

Yaz kapıya dayandı. Ve muhtemelen sizde de bedeninize kış boyunca yapışıp kalan yağlardan nasıl kurtulacağınız telaşı çoktan başladı. Popüler diyet pazarlamacıları bunun çok iyi farkındalar. Hiç kuşkunuz olmasın. Bu yıl da ‘mucize diyet’ dizileri, yeni, kesin ve kolay çözümler öneren zayıflatıcı diyet listeleri, boy boy, dizi dizi, sayfa sayfa ortaya atılacak. Bilboardlarda, kitaplarda, dergilerde sizin beğeninize sunulacak. Ve muhtemelen siz yine büyülü sözlerin, mucize ve kolaycı vaadlerin peşine takılıp hep tekararladığınız o basit üç ilkeyi unutuvereceksiniz:
Yeme davranışı bozukluğunuzu, yanlış yeme, bilinçsiz beslenme, bilgisiz besin tüketme alışkanlıklarınızı değiştirmeden;
Bedensel aktivitenizi gereği kadar arttırıp, egzersizi (yürüyüşü, bisiklete binmeyi, merdivenleri sevmeyi, yüzmeyi) bir yaşam tarzı veya beden alışkanlığı haline getirmeden;
Bizi kilolu olmaya, kolay kilo alıp zor kilo vermeye iten hormonal, metabolik veya psikolojik sorunları tedavi ettirmeden fazla kilolarınızdan kurtulmaya çalışırsanız, ne yazık ki bu yıl da yaptığınız diyetlerin pek işe yaramadığını görecek, bir kez daha üzüleceksiniz.
Lütfen bunları dikkate alarak hareket edin.

Alıntıdır

En son Auryn tarafından Pzr 13 Tem, 2008 01:26 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi.

Aktif Üye
Aktif Üye

turkey.gif
 (Başlık yok)
 Pts 12 Haz, 2006 00:10

hocam senin mesajlar için ayrı bi mesai ayıracağım
çok uzunlar ya :s

bi yorum borcum olsun okuyamıyorum şimdi Smile

Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

turkey.gif
 (Başlık yok)
 Pts 12 Haz, 2006 02:42

Borcunu unutma sakın ama Wink

Aktif Üye
Aktif Üye

turkey.gif
 sok diyetler
 Çar 14 Haz, 2006 07:51

Auryn,
boylesine uzun ve bir o kadar aciklayici bir yaziyi bizlerle paylastigin icin tesekkurler..
hali hazirda seninde degindigin gibi tum gazete eklerinde ve dergilerde unlulerin diyet programi olarak lanse edilen boy boy diyet programlari yayinlanmakta.
bir o kadar haber de tv'de yayin saati doldurmak amaci ile dolgu malzemesi olarak kullaniliyor.
aslinda,yapilmis soylesileri dikkatli okuyan kisiler goreceklerki (enson pazar gunki sabah gazetesinde Gulben Ergen roportaji ornek olabilir)
bizim unlu kisilerin,spor yapmak icin haftada en az 3 gun ayirdiklarini bazilarinin kendilerine yon veren koc'larinin bulundugunu,yeme aliskanliklarini tamamen degistirdiklerini,haftada 1 gun (en az)masaja gittiklerini ve gerekli tum operasyonlardan gectiklerini goreceklerdir.

bu nedenle, sadece verilen diyet programini uygulayarak "mucizenin"gerceklesmesini beklemek hayal kurmaktan oteye gidemeyecektir.
herkezin kendi imkanlari dahilinde,havalarda bu kadar elverisliyken en azindan oturduklari yerlere yakin yuruyus alanlarina gidip uyguladiklari programi yuruyus ile desteklemeleri gerekmekte.

cogu kisi ev icerisinde yaptiklari faaliyetleri (odadan odaya kosturmayi) spor yapmak olarak nitelendiriyor!!
sakin siz bu yanlisa dusmeyin.
en azindan 1 saati kendinize ayirin.24 saat icinde 1 saat istemek bencillik degildir.
sevgiler,

Aktif Üye
Aktif Üye

turkey.gif
 (Başlık yok)
 Cmt 17 Haz, 2006 05:52

Vallahi çok fazla bilgi içeriyor mesajın
herbirine cevap yazmak zor ancak şunu söyleyeceğim:
bence şok ya da şarlatan diyetler ya da farklı diyetler hangi diyet olursa olsun ben hepsini reddediyorum.
yani sabah neyi yiyeceğim belki bir diyetin içinde uygulanabilir fakat sabah yememem gereken ya da yediğimde kilo almama neden olacak şeyleri yalnız diyet yaparken değil hiç yemmeliyim.
Ya da akşam 7 den sonra yemek yemem sağlıklı değilse bunu uyguladığım diyet çerçevesinde 10-15 gün değil tüm yaşantımda uygulamalıyım.
senin bir blogda yaptığın kendini ödüllendirme fikrine karşı değilim fakat bunun da sınırlarını çizebilmeliyim.
Haaa.. Nasıl olacak?
Belki de en canalıcı soru bu.
ben daha uygulamadım ama göreceksiniz yakında uygulayacağım ve size sonuçlarını yeni açacağım diyet güncemde bildireceğim.
Ben diyete başlamadan önce bir süre (ki bu süre bir haftayı bile bulabilir) kendimi şartlandıracağım ve öyle başlayacağım diyete.
yaa kaptırmış yazıyordum ama sanırım herkes böyle düşünüyor.
Nese yaa afaki konuşmayayım yapınca yazacağım. Sad
üzüldüm şimdi iyi mi?
ama iyi oldu motive oldum Smile

bu arada münevver ;
odadan odaya koşturmak spor sayılmayabilir belki ama benim çıkıp koşabileceğim bir alan olmadığından ben evde müzik eşliğinde deli gibi dans ettim bir süre Smile
ve onun da pekala spor olduğunu düşünüyorum tavsiye ederim Smile
aynanın karşısında yapınca daha etkili oluyor ve daha geç yorulup sıkılıyorsun Smile
bir de haldır hüldür salllanan göbeğimi görünce hiç bırakasım gelmiyor dansı Smile

Aktif Üye
Aktif Üye

turkey.gif
 (Başlık yok)
 Sal 20 Haz, 2006 11:06

Az yemenize rağmen kilo kaybı yaşıyamıyorsanız benim gibi,hemen spora başlayın.Belli bi yere kadar yememek kilo kaybettiriyor ama bi yerden sonrada tıkanıp kalıyorsunuz.Top peşinde koşturmak olabilir,imkanınız varsa açık havada bisiklet sürün.Ama unutmayın ki tek çözümü S.P.O.R ...

Üye
Üye

turkey.gif
 (Başlık yok)
 Per 21 Ağu, 2008 13:58

merhaba benim sorunum terleyemiyorum ne spor yaparsam yapıyım olmuyor bu yüzdende kilo vermekte çok zorlanıyorum sanırım metobalizmam yavaş.mesela şimdi spor salonundan geldim 50 dakika yoğun tempoda bisikletten indim toplamda 5.5 km yol yaptım gözüküyor ama ben gram terlemedim. ne yapabilirim hiç bilmiyorum:(

Yeni Üye
Yeni Üye

blank.gif
 (Başlık yok)
 Per 21 Ağu, 2008 15:32

cappari bendede aynı şey var terleyememe sorunu Sad yeni bir sey aldım şu termal sauna şortlardan içine tayt giyiyorum üstüne onu sonra spor yapiyorum normalden (kendi normalimden) fazla terlemeyi başardım Smile

« Önceki başlıkArkadaşına Haber VerBu konuya bakan kullanıcıları listeleDosya olarak kaydetPrintable versionSonraki başlık »

Bu konuya bakanlar:0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 0 Misafir

Çevrimiçi olanlar: Yok

Forum Seçin:   

Telif Hakkı CC, Diyet Kardeşliği. Bazı Hakları Saklıdır.
Telif Hakkı © 2006, 2020. Diyet Kardeşliği orijinal fikri Elif Sami'ye aittir.